Ozon to trójatomowy tlen aktywny, który posiada właściwości utleniające i bakteriobójcze. Pozwala on bardzo skutecznie usunąć z powietrza wirusy (niszczy m.in. wirusa SARS-CoV-2 wywołującego Covid 19), bakterie, zarodniki grzybów i pleśni, nieprzyjemne zapachy oraz wszelkiego typu zanieczyszczenia. Działa o wiele szybciej i skuteczniej niż chlor, zapewnia idealną sterylność, a jednocześnie jest naturalny i nieszkodliwy dla środowiska. Doskonale sprawdza się do dezynfekcji mieszkań, biur oraz innych pomieszczeń. Na czym dokładnie polega dezynfekcja ozonem?
Na czym polega dezynfekcja ozonem?
Ozon (O3) to tlen, który wyróżnia się niską trwałością, jest niepalny i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Warto jednak pamiętać, że ma on silne właściwości aseptyczne i jest w wysokim stopniu toksyczny, dlatego zabieg ozonowania warto powierzyć profesjonalistom.
Dezynfekcja ozonem jest metodą pozwalającą na uzyskanie idealnej czystości mikrobiologicznej w pomieszczeniach, dezynfekcję mebli, sprzętów oraz innego wyposażenia wnętrz. Ozonowanie wykorzystuje reakcję chemiczną – ozon wchodzi w działanie ze związkami organicznymi szkodliwymi dla człowieka. Ozon rozpylany jest za pomocą specjalnych generatorów, rozpada się i uwalnia cząsteczki tlenu. Te łączą się z bakteriami, wirusami, roztoczami, alergenami, pierwotniakami i wszelkimi związkami organicznymi oraz powodują ich neutralizację. Dzięki temu dezynfekcja pomieszczenia pozwala uzyskać czystość mikrobiologiczną oraz świeży zapach. Zabieg ten inspirowany jest naturą, kiedy to po burzy w powietrzu pojawia się większa ilość ozonu, dzięki czemu staje się ono rześkie.
Ozonowanie mieszkania lub biura – efekty
Profesjonalna dezynfekcja ozonem pozwala pozbyć się z pomieszczeń szkodliwych alergenów. Grzyby, roztocza, bakterie i wirusy są niebezpieczne dla naszego układu oddechowego i mogą wywoływać reakcje alergiczne (np. wysypki skórne). Dodatkowo ozonowanie pozwala odświeżyć powietrze w pomieszczeniach i usunąć wszelkie zapachy (pochodzące ze związków naturalnych lub syntetycznych – np. farb). Świetnie sprawdza się do usuwania nieprzyjemnych woni z obić mebli tapicerowanych czy dywanów oraz likwidacji szkodliwych związków (pozostałych np. po remoncie lub budowie).
Dezynfekcja ozonem mieszkania, biura czy firmy sprawia, że stają się one miejscem bardziej przyjaznym i bezpiecznym dla jego użytkowników. W takich wnętrzach mogą przebywać dzieci, seniorzy czy osoby z obniżoną odpornością bez obaw o to, że są narażone na działanie szkodliwych bakterii czy wirusów.
Kiedy warto przeprowadzić ozonowanie?
Ozonowanie jest wskazane po zakupie lub wynajmie nieruchomości, która przez dłuższy czas nie była użytkowana. Taki lokal lub budynek bardzo często wymaga nie tylko odświeżenia ścian lub drobnego remontu, ale także zadbania o czystość powietrza we wnętrzu. Dezynfekcja ozonowaniem pomaga pozbyć się z budynków i lokali grzyba oraz nawracającej pleśni. Zabieg bywa stosowany we wnętrzach, w którym często palono tytoń, umożliwia przystosowanie mieszkania do potrzeb noworodna, osoby cierpiącej na alergię czy astmę. Ozonowanie bardzo często stosowane jest w budynkach lub lokalach po wybuchu gazu bądź pożarze.
Ozonowanie, a Covid 19
Badania przeprowadzone przez japońskich specjalistów potwierdziły skuteczność niskiego stężenia ozonu w neutralizacji koronawirusów. Dezynfekcja ozonem może zostać wykorzystana w szpitalach, przychodniach zdrowia i gabinetach lekarskich oraz innych przestrzeniach publicznych (biurach, urzędach, poczekalniach, hotelach itp.), w których przebywały osoby zarażone lub podejrzane o zarażenie Covid 19.